Çatı ısı yalıtımı kış aylarında ısı kaybının azalmasını sağlarken, yaz aylarında da sıcaklığın etkisini azaltmaktadır. Çatı ısı yalıtımının faydaları sadece bunlardan ibaret değildir. Çatı ısı yalıtımının faydalarından bir diğeri ses önleyici özelliğidir. Dışarıdaki seslerin bina içerisinde girmesini belirli desibel aralığında engelleyebilmektedir.

Unutulmamalıdır ki; ısınan hava yükselir, kış aylarında odanızı ısıtmaya çalıştığınızda ayağınız üşürken vücudun üst kısmı üşümez. Bunun sebebi yükselen sıcak havadır. Çatı yalıtımı gerçekleştirilmiş binalarda yükselen sıcak hava bina içerisinden dışarı çıkamaz ve geri döner. Böylece ekonomik anlamda tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Kendini kısa sürede amorti ederek bütçenize katkı sağlamaktadır. Çatı ısı yalıtımı ile daha verimli bir şekilde ısınabilirsiniz.

Çatı ısı yalıtımı yapmanın ilk aşaması evin durumu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Çünkü evin  durumu hakkında bilgi sahibi olmadan hangi yalıtım türünün tercih edileceğini kestirmek mümkün değildir. Ayrıca şehrin iklimi, evde kullanılan ısı kaynağı gibi çeşitli bilgiler harmanlanarak çatı ısı yalıtımı konusunda kesin karara varılır. 

Yapımı tamamlanmamış binalarda duvar dışına kaplama (mantolama), çatı kısmına cam yünü kullanılabilir. Yapımı tamamlanmış olan bina için çatı kısmında kiremit görünümlü yalıtım malzemesi tercih edilebilir. Kiremit görünümlü yalıtım malzemesinin alt kısmında asıl yalıtımı sağlayacak olan ögeler bulunmaktadır. Kiremit işin makyaj kısmı olarak ifade edilebilir. Çatı ısı yalıtımı ile enerji kaybetmeyerek uygun fiyatlı ısınmanın keyfini çıkaracaksınız.